Dla rodziców

Szanowny Rodzicu,

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie.  Futbol wzbudza ogromne emocje  zarówno wśród graczy, jak  i osób oglądających mecze.

Jednak nie zapominaj, że twoja pociecha jest tylko dzieckiem, a nie zawodowym piłkarzem. Gra w piłkę nożną jest dla niego zabawą.

Pamiętaj, że jedną z głównych przyczyn zniechęcenia dzieci do treningu i gry w piłkę nożną, jest presja wywierana przez własnych rodziców. Biegający czy krzyczący, podpowiadający rodzic obok boiska nie wpływa motywująco na dziecko, tylko wywiera niepotrzebną presję. Również uzyskiwane rezultaty meczów nie są najważniejsze. Na wyniki przyjdzie czas później. Piłka nożna jest piękną grą i nie należy dzieciom zabierać radości z gry. Jeżeli zabierzemy tę radość, to gra w piłkę będzie dla dzieci tylko powodem frustracji, co może doprowadzić do rezygnacji z jej uprawiania.

Piłka nożna jest sportem kontaktowym, który uczy rywalizacji. Niejednokrotnie Twoja pociecha będzie doznawała smaku zwycięstwa, ale również i porażki. Dlatego też najważniejszą rzeczą dla dziecka jest Twoja akceptacja. Twoją rolą jest zbudowanie u swojej pociechy wiary w siebie. Możesz to zrobić poprzez pochwałę postawy na boisku, okazanie zainteresowania jego osobą i grą, zachętę do pracy, wysłuchanie tego co ma do powiedzenia i zrozumienie jego problemów.

Przed zawodami nie powinno się nigdy wywierać presji stawiając żądania typu: „musisz strzelić bramkę” czy „musisz wygrać”.

Dziecko podczas meczu powinno być zrelaksowane i dobrze się bawić. Podczas rywalizacji dziecko potrzebuje wsparcia i pewności siebie. W tym celu wystarczający jest dla niego widok  najbliższej mu osoby obok boiska, która drobnym gestem, aprobującym kiwnięciem głowy, uśmiechem, czy też mrugnięciem oka  pokaże, że wszystko jest ok.  

Po zawodach porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Powiedz mu, że jesteś z niego bardzo dumny. Zawsze wysłuchaj i nigdy nie krytykuj jego gry, jak również przesadnie nie chwal. Dziecko jest świetnym „psychologiem” i wyczuje kiedy je okłamujesz. Jeśli dziecko po meczu jest niezadowolone ze swojego występu musisz wysłuchać tego co ma do powiedzenia. Powiedz mu, że nie zawsze jest się najlepszym i każdy ma swój gorszy dzień. Okaż zrozumienie i zapewnij o swojej akceptacji. Jeżeli to zrobisz  pociecha nie będzie długo rozpamiętywała niepowodzenia.

Pamiętaj, że dla dziecka gra w piłkę nożną jest zabawą, z której czerpie radość. Nie zmieniaj tego :-)

Akademia Piłkarska Marka Siweckiego Fundacja F.C. Warszawa Football School

Wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000612322; NIP: 5252655890; Regon: 364234902.
Nr konta bankowego: 58 1750 0012 0000 0000 3324 5033

Kontakt

Akademia Piłkarska Marka Siweckiego
Fundacja F.C. Warszawa Football School
ul. Sewerynów 4 lok. 23
00-331 Warszawa
email: fundacja@fcwarszawa.pl
www: fcwarszawa.pl